ABOUT AUTHOR

čtvrtek 9. března 2017

JÓGA : ANEB MOJE PRVNÍ LEKCE VŮBEC


Když si čtu nadpis článku, tak tomu ani sám moc nevěřím, ale o to víc jsem rád že se to stalo. Ano, v neděli jsem byl na své úplně první hodině jógy vůbec. Moje staré já by se asi zhrozilo a vysmálo se mi 😂 Dřív jsem totiž pro jógu neměl pochopení, nechápal nebo spíš nechtěl pochopit její smysl, no prostě odsuzoval.


Co tak najednou? 


Nedávno jsem se koukal gymnastiku a obdivoval jak gymnasté dokáží neskutečně kontrolovat / ovládat své tělo. Tak jsem si začal nějaké kurzy kam bych mohl chodit až jsem nakonec usoudil, že  bych měl začít s něčim lehčím, když sám o sobě vím, že ten střed těla moc neovládám. Pár dní na to jsem narazil na instagramu na jednoho jogína, kterej je fakt high level. To co on dokáže za polohy je neskutečný, a to byl pro mě prvotní impuls, řekl jsem si že jednou bych chtěl taky takhle dobře ovládat své tělo no a protože se musí první někde začít rozhodl jsem se pro jógu pro začátečníky co máme ve fitku u baráku. 

Co chci zlepšit?


Krom vidiny sebe v různých pózách jsem se na jógu rozhodl chodit, protože si myslím, že mi pomůže v běžném životě a i ve fitku. Mám totiž problém s dýcháním, neumím správně dýchat, nadechuji se zbytečne do hrudníku, tím si přetěžuju trapézy a neumím správně zapojovat / využívat bránici. O tomhle problému vím řadu let, ale nikdy jsem ho nebral vážně, až teď. Další věc co mě trápí a co jsem chtěl zlepšit je tzv. CORE a hluboký stabilizační systém. Tak trochu to souvisí s tím dýcháním, nicméně neumím správně využívat střed těla, pánevní dno atd. z toho pramení, přetížení bederní páteře, což mám dost brutální 😅 Plus jsem mega zkrácenej a chtěl bych si trošku zlepšit mobilitu.
Neočekávám, že když začnu chodit na jógu, tak si najednou všechny tyto problémy vyřeším,  to ne, hodina týdně fakt zázraky neudělá. Beru to spíš jako rozšíření svých obzorů, krok k lepšímu poznání svého těla, naučení se ho lépe vnímat a sebezdokonalení se, na kterém budu pracovat i mimo hodiny.

Jak lekce probíhala?


Zprvu jsem se trošku bál, že na lekci budu jediný chlap, naštěstí tomu tak nebylo. Lekce probíhala poklidně. Jelikož to byla úplně první hodina a ještě pro začátečníky, tak člověk nemohl očekávat bůhvíco :D V podstatě jsme se celou dobu protahovali, zkoušeli různé začátečnické pozice, a taky se zaměřovali na dech. Na konci lekce paní lektorka ztlumila světlo a pokapala nám dlaně uvolňujícím olejíčkem, který jsem si rozetřely ve dlaních, a pak jen hezky leželi a zhluboka dýchali. Za mě spokojenost. Těším se na další lekci.

Doufám, že se vám článek líbil a hezky po jogínsku Namasté 😂


7 komentářů:

 1. Joga je uzasna vec, hlavne pomuze i na mysl a clovek, kdyz cca vi, jak dychat a fungovat, co muze a nemuze, si vzdy muze jen zacvicit neco doma na relax, bolest apod. Ja se ted do ni zase po 3/4 roce dostavam. Tak preju hodne stesti :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já se těšim co přinesou další lekce :) Děkuju :)

   Smazat
 2. Hodně ti tam chybí čárky, gramatika je zcela v pořádku. A tvé psaní (vyprávění) mi přijde, jako by bylo psáno děckem do 15 let. I přesto je to ale zajímavý článek. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za komentář. Nicméně to že ti přijde že píšu jak patnáctileté děcko mě mrzí, tvůj názor ;)

   Smazat
 3. Joga mě nikdy moc nebrala, ale na druhou stranu bych jí docela ráda zkusila :) Je super číst, že tam chodí i zástupci mužského pohlaví :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mě taky ne, odsuzoval jsem ji hrozně :D Jojo jsem rád, že jsem tam nebyl jedinej kluk :D

   Smazat
 4. Jóga mě vždycky zajímala z toho pozorovatelského hlediska jakože "Tyjo, ti toho s tím tělem dokáží". Každopádně to musí být super zkušenost. Kamarádka mi nedávno vyprávěla o tom, jak byla na antigravitační józe a taky to neznělo zrovna zle, takže za vyzkoušení to podle mě určitě stojí. Navíc mě zaujal ten problém s dýcháním, protože s tím taky docela bojuju, takže jsem zvědavá na tvé další poznatky. :)

  EnthusiasTer

  OdpovědětSmazat