ABOUT AUTHOR

sobota 4. srpna 2018

FEAR OF MISSING OUT

Pár měsíců zpět mi mamka poslala odkaz na video o dnešní době a nás mileniánech. Kousl jsem se a video zhlédl, věnoval mu pozornost a zamyslel se nad tím o čem pojednávalo. Poté jsem se zamyslel sám nad sebou a nad mým okolým a dospěl jsem k závěru, že se tak trochu podlehl FoMO syndromu.

Co že to ten FoMO syndrom vlastně je?


Syndrom FoMO (z anglického „fear of missing out“, tedy „strach z toho, že něco zmeškáme, propásneme“) je druhem behaviorální závislosti, která se projevuje tím, se chceme mít neustále přehled o tom, co se děje, snažíme se kontrolovat dění v prostředí sociálních sítí a svým způsobem předběhnout samotné události (FOMO se váže na jiné vnímání času). To se projevuje zejména tak, že jsme v podstatě neustále online.

Aktualizuji instagram, každou chvilku, jako kdyby teď snad mělo přijít něco zlomového. Přitom je to neustále to samý, skákaj ti tam lajky, nabíhaj nové followy, lidi nahrávají nové fotky. Furt to samý dokola, tak proč to neustále čekuju?! Potřebuju snad vidět každej lajk co mi tam naskočí? K čemu? Vždyť je tak bezvýznamnej. Nic nezmění a bude tam i pak, nikam ti neuteče, stejně jako ti neutečou všechny ty fotky apod. Ale co ti uteče, jsou reálné okamžity, ty okamžiky, kdy sedíš ve společnosti, se svými blízkými a místo kvalitní konverzace čumíš na instagram, hltáš ho a přitom to co má reálnou cenu ti utíká. 
Neříkám, že občas ten telefon do té ruky taky nevezmu, když jsem u stolu, ale veřte, že jsem to rapidně omezil a vždycky když si ho vezmu, tak si to zpětně uvědomím a mrzí mě to. Život je krátkej a člověk by si měl užívat přítomné okamžiky se svými blízkými, protože tady a teď tvoříš svoje vzpomínky. (Schválně občas vnímejte své okolí, každej čumí do mobilu, lidi spolu sedí u stolu a každej si píše s někým, kdo tam není. Smutný.)


Stačí se jen odprostit!

 

Je to tak osvobuzující. Mít kontrolu nad tím co sdílím. Vědět, že nejsem otrokem instagramu, že nepotřebuju nic sdílet, ukazovat, honit si ego. Vědět, že ten okamžik bude stejně krásnej, i když si ho nechám jen a jen pro sebe. 

Prosím, dřív než v přítomnosti svých blízkých vezmete do ruky telefon a začnete si chatovat s někým jiným nebo lajkovat lidi na IG, se nad tím zamyslete. Jednak je to vážně neslušné vůči ostatním, a taky..žijte přítomností, svůj život a né životy druhých..

Žádné komentáře:

Okomentovat